Encase Tanıtımı ve Kurulumu

Encase Forensic programı, computer ve mobil Forensic teknolojisi için geliştirilen ve güçlü iş akış şemasına sahip en iyi programlardan birisidir.

Kolay bir ara yüze sahip olan programın üstün özelliği, içerisinde hamburger menü bulunan yerlerdeki templates’lerin sonraki kullanım için arşivlenmesi veya diğer kullanıcılarla paylaşılmasına imkan vermesidir.

Encase 7’nci versiyonundan sonraki sürümlerine güçlü modüller eklenerek kullanım kolaylığı ve otomasyonu sağlanmıştır.

Encase programının tam sürümünü kullanabilmek için geçerli bir lisans (dongle veya elektronik lisans) gereklidir. Eğer geçerli bir lisans yoksa, kısıtlı olarak bazı özellikleri (yazma koruma, wipe ve imaj alma gibi) yine de kullanmak mümkündür.

Encase programının kullanımına yönelik olarak hazırlanan basit çizelge aşağıya çıkarılmıştır. Çizelge incelendiğinde, verilerin inceleme bilgisayarına girişi (INPUT), Encase process işlemleri ve inceleme işlemleri (ANALYSIS), inceleme neticesinde tespit edilen dosya/verilerin Encase Report modülü (OUTPUT) raporlanmasıdır.

Modül ve Özellikleri

FastBlock SE modülü, yazılım koruma donanımları bulunmadığı durumlarda Encase programı ile bilgisayarın USB kapılarını yazma korumalı hale getirecektir.

Encase Decryption Suite modülü, imaj içerisinde şifreli disk veya partitionların tespit edilmesini sağlamaktadır.

Physical Disk Emulator modülü, Encase yüklenen bir imajı üçüncü bir yazılım ile analiz etmek maksadıyla imajı fiziksel olarak işletim sistemi içerisine mount edecektir.

Virtual File System modülü, imajların Windows Explorer ile inceleyebilmek veya windows altındaki farklı bir yazılım ile dosyaları inceleyebilmek için imajı mount edecektir. 

Programa Tanıtımı

Forensic programlarının kullanımında, eklenen yeni dosya tipleri veya özelliklerinin kullanılabilmesi için bu tür programlarda lisans durumuna göre son versiyonlarının kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple, Encase kurulumuna başlanılmadan önce Guidence Software firmasından programın son sürümü kontrol edilmelidir.

Kullanılan lisansın son kullanıcı kaydı yaptırılmamışsa, https://www.guidancesoftware.com/register linki kullanılarak lisans kaydı yaptırılmalıdır. Lisans kayıt edildiğinde, son kullanıcılara yönelik olarak,

  • Programın yayınlanan son versiyonu veya yardımcı programları öncelikle kayıtlı müşterilere duyurulmaktadır.
  • Programın kullanımı sırasında karşılaşılan hatalara yönelik olarak online veya offline olarak verilecek yardımlardan istifade edilebilecektir.
  • Firma tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklere davetiye gönderilmektedir.

Encase programının etkin olarak kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulacak bilgisayar sistemine ait özellikler aşağıya çıkarılmıştır. Adli inceleme bilgisayarlarında aynı anda birden fazla işlem/process yapılması nedeniyle, özellikle masaüstü bilgisayar sistemlerinin güçlü sistemler olmasına dikkat edilmelidir.

Programın Kurulması

Encase programı 32 bir ve 64 bit olarak sunulmaktadır. Bundan dolayı program setup dosyası temin edilirken bu hususa dikkat edilmelidir.

Bilgisayara kurulum bitene kadar dongle takılmamalıdır.

Kurulum dosyası başlatıldığında, kurulum yapılacak dosyanın versiyon numarası ve kurulum yapılacak yer kullanıcıya gösterilecektir. Kurulum için genelde C:Program FilesEnCase8 veri yolu kullanılmaktadır. Yer durumuna göre kurulum yapılacak sürücü değiştirmek mümkündür.

Bilgisayar üzerinden mevcut Encase versiyonu üzerine yeni versiyon kurulmaya başlanırsa, eski programa ait sistem dosyaları, log kayıtları ve drivers dosyaları üzerine yeni veriler yazılacak ve eski veriler kaybolacaktır. Ancak Case ile ilgili hiçbir dosya üzerinde değişiklik yapılmayacaktır. Kurulum tamamlandığında, sistem bilgisayarı yeniden başlatılmalıdır.

Yükleme hızı sistem bilgisayar özelliği ve kullanılan disklere göre değişecektir. Kurulum sırasında program kullanıcıya birkaç seçenek sunacaktır.

  • Install Help ; en son yardım dosyasının da yüklenmesi için onay isteyecektir. Guidance Software firması bu seçeneğin aktif olmasını tavsiye etmektedir. Eğer bu seçenek aktif değilse, yardım dosyaları otomatik yüklenecektir.
  • Install HASP Drivers ; en son HASP dongle drivers yükler. Guidance Software firması bu seçeneğin devamlı aktif olmasını tavsiye etmektedir. Eğer önceki bir Encase upgrade yapılıyorsa bu seçenek aktif edilmelidir.

Encase kurulum tamamlandığında, kullanacak default veya Case’ler için 3 farklı yerde klasör oluşturacaktır. Bu klasörler ve kullanım amaçlı ileri konularda anlatılacaktır.

C:Program FilesEnCase8

C:ProgramDataEnCase

C:Users[PC_Kullanıcısı]DocumentsEnCase